Հունվարի 25-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ եւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանին ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ ԵԽԽՎ աշխատանքների վերաբերյալ առկա մտահոգությունները: Անդրադարձ է եղել Եվրոպայում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ ընդունված արժեհամակարգի նահանջին, կոռուպցիայի տարածմանը, ճանաչված արժեքների ոտնահարմանը, կառույցի բարեփոխման անհրաժեշտությանը: ԵԽԽՎ-ն վերջին անգամ բարեփոխվել է 7-8 տարի առաջ եւ այս տարիներին լրջագույն փոփոխություններ են եղել: Նշվել է, որ այսօրվա գերակա խնդիրներից մեկը ԵԽԽՎ-ն ցնցող կոռուպցիոն երեւույթները գնահատելու, դրանց ծնող պատճառները վերհանելու եւ հաղթահարման մեխանիզմներ մշակելու համար քայլեր ձեռնարկելն է:
ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է այն տեսակետը, որ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանն ու Հայաստանին առնչվող հարցերն իրականությանը համարժեք ընկալում ունենան եւ Հայաստանում ընդունելի լինեն եվրոպական ժողովրդավարության պահանջներն ու կարեւորությունը: Անդրադարձ է եղել վերջին շրջանի հայտարարություններին եւ իրադարձություններին, որոնց վերաբերյալ ԱԺ փոխնախագահը Թորբյորն Յագլանդին որոշակի տեղեկատվություն է տրամադրել: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմում ադրբեջանական կողմի անմարդկային ոճրագործությունների, քաղաքացիական բնակչության ու զինվորների նկատմամբ ադրբեջանցիների վանդալիզմի հետաքննության եւ գնահատականի անհրաժեշտության հարցերը, որոնց վերաբերյալ Հերմինե Նաղդալյանը եւ Հայաստանի այլ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի հարցով մոնիտորինգի համազեկուցողներ Ալան Միլը եւ Ջուզեպպե Գալատին տարբեր հանդիպումների ժամանակ լիարժեք եւ ամբողջական տեղեկատվություն են փոխանցել եվրոպացի պաշտոնյաներին, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիեկսին եւ գլխավոր քարտուղարին:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս օրերին Ստրասբուրգում հանդիպումներ է ունեցել ու ներկայացրել լիարժեք եւ ամբողջական նյութեր, փաստեր ու փաստաթղթեր, նաեւ տեղեկատվություն ներկայացրել դեկտեմբերի վերջին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական դիվերսիայի մասին, որոնց պետք է օբյեկտիվ գնահատական տրվի:
«Մենք կարեւորում ենք ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի տեսակետը, որ մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության առումով Եվրոպայում չպետք է լինեն «սեւ կետեր»՝ փակ տարածքներ, եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիան պետք է գործի Եվրոպայի ողջ տարածքում: Մենք կիսում ենք այս տեսակետը եւ համարում ենք, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է լինի Արցախում, որը հանձնառել է այդ չափանիշները եւ պետք է իր դիրքորոշումներն ավելի ակտիվ ներկայացնի: ԼՂ հակամարտությունը միակ գոտին է, որտեղ մարդու իրավունքների հանձնակատարն ու նրա ներկայացուցիչները չեն եղել, մինչդեռ դա կարեւոր հարց է թե ԼՂՀ-ում իրական վիճակի մասին պատկերացում տեղում կազմելու, թե ԼՂՀ-ն կոնվենցիայի գործողության տարածքում ներգրավված տեսնելու առումով, հատկապես, որ Լեռնային Ղարաբաղը միակողմանի կարգով միացել է Մարդու իրավունքների մասին եվրոպական կոնվենցիային»,- հանդիպմանը նշել է Հերմինե Նաղդալյանը:

25 января участвующую в работе сессии ПАСЕ главу делегации НС РА в ПАСЕ, вице-спикера НС РА и ПАСЕ Э.Нагдалян принял Генеральный секретарь СЕ Торбьёрн Ягланд. В ходе встречи обсуждены представляющие взаимный интерес вопросы, в том числе определенная обеспокоенность работой ПАСЕ. Обращено внимание на текущие развития в Европе, распространение коррупции, нарушение признанных ценностей, необходимость реформирования структуры. ПАСЕ в последнее время реформировалась 7-8 лет назад, и за эти годы произошли серьезные изменения. Отмечено, что сегодня одной из приоритетных задач является необходимость шагов по оценке вопиющих коррупционных явлений в ПАСЕ, по вскрытию порождающих их причин и разработке механизмов их преодоления.
Руководитель делегации НС подчеркнула необходимость реального восприятия в ПАСЕ Армении и касающихся РА вопросов, а в Армении – приемлемости и важности требований европейской демократии. Затронуты были заявления и события последнего времени, о которых был поставлен в известность Т.Ягланд. На встрече обсуждены также вопросы о необходимости расследования и оценки бесчеловечных злодеяний азербайджанской стороны в апрельской четырехдневной войне, вандализма азербайджанцев в отношении гражданского населения и военнослужащих, по которым Э.Нагдалян   и другие представители Армении, содокладчики по вопросам Армении А.Милл и Дж.Галатти в ходе различных встреч передали полную и цельную информацию европейским чиновникам, Комиссару по правам человека СЕ Н.Муижниексу и генеральному секретарю.
Э.Нагдалян   отметила, что омбудсмен РА на встречах в эти дни в Страсбурге представил убедительные факты, документы и информацию об азербайджанской диверсии у села Чинари Тавушской области РА в конце декабря прошлого года, по которым должна быть дана объективная оценка.
“Мы осознаем важность точки зрения Генерального секретаря СЕ Торбьёрна Ягланда, что в плане защиты прав и свобод человека в Европе не должно быть “черных пятен” – закрытых регионов, и Европейская конвенция о защите прав человека должна действовать на всем пространстве Европы. Мы разделяем эту точку зрения и считаем, что Комиссар по правам человека СЕ должен побывать в приверженном этим критериям Арцахе и активнее представить свои подходы. Зона Нагорно-Карабахского конфликта – единственная, где не бывали   Комиссар по правам человека и его представители, в то время как это важный вопрос и для представления на месте реальной ситуации в НКР,  и о вовлеченности НКР в действие конвенции, и, особенно, в убежденности о присоединении в одностороннем порядке Нагорного Карабаха к Европейской конвенции о защите прав человека”, - отметила Э.Нагдалян на встрече.