Հունվարի 25-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ եւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանին ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ ԵԽԽՎ աշխատանքների վերաբերյալ առկա մտահոգությունները: Անդրադարձ է եղել Եվրոպայում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ ընդունված արժեհամակարգի նահանջին, կոռուպցիայի տարածմանը, ճանաչված արժեքների ոտնահարմանը, կառույցի բարեփոխման անհրաժեշտությանը: ԵԽԽՎ-ն վերջին անգամ բարեփոխվել է 7-8 տարի առաջ եւ այս տարիներին լրջագույն փոփոխություններ են եղել: Նշվել է, որ այսօրվա գերակա խնդիրներից մեկը ԵԽԽՎ-ն ցնցող կոռուպցիոն երեւույթները գնահատելու, դրանց ծնող պատճառները վերհանելու եւ հաղթահարման մեխանիզմներ մշակելու համար քայլեր ձեռնարկելն է:
ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է այն տեսակետը, որ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանն ու Հայաստանին առնչվող հարցերն իրականությանը համարժեք ընկալում ունենան եւ Հայաստանում ընդունելի լինեն եվրոպական ժողովրդավարության պահանջներն ու կարեւորությունը: Անդրադարձ է եղել վերջին շրջանի հայտարարություններին եւ իրադարձություններին, որոնց վերաբերյալ ԱԺ փոխնախագահը Թորբյորն Յագլանդին որոշակի տեղեկատվություն է տրամադրել: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմում ադրբեջանական կողմի անմարդկային ոճրագործությունների, քաղաքացիական բնակչության ու զինվորների նկատմամբ ադրբեջանցիների վանդալիզմի հետաքննության եւ գնահատականի անհրաժեշտության հարցերը, որոնց վերաբերյալ Հերմինե Նաղդալյանը եւ Հայաստանի այլ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի հարցով մոնիտորինգի համազեկուցողներ Ալան Միլը եւ Ջուզեպպե Գալատին տարբեր հանդիպումների ժամանակ լիարժեք եւ ամբողջական տեղեկատվություն են փոխանցել եվրոպացի պաշտոնյաներին, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիեկսին եւ գլխավոր քարտուղարին:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս օրերին Ստրասբուրգում հանդիպումներ է ունեցել ու ներկայացրել լիարժեք եւ ամբողջական նյութեր, փաստեր ու փաստաթղթեր, նաեւ տեղեկատվություն ներկայացրել դեկտեմբերի վերջին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական դիվերսիայի մասին, որոնց պետք է օբյեկտիվ գնահատական տրվի:
«Մենք կարեւորում ենք ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի տեսակետը, որ մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության առումով Եվրոպայում չպետք է լինեն «սեւ կետեր»՝ փակ տարածքներ, եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիան պետք է գործի Եվրոպայի ողջ տարածքում: Մենք կիսում ենք այս տեսակետը եւ համարում ենք, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է լինի Արցախում, որը հանձնառել է այդ չափանիշները եւ պետք է իր դիրքորոշումներն ավելի ակտիվ ներկայացնի: ԼՂ հակամարտությունը միակ գոտին է, որտեղ մարդու իրավունքների հանձնակատարն ու նրա ներկայացուցիչները չեն եղել, մինչդեռ դա կարեւոր հարց է թե ԼՂՀ-ում իրական վիճակի մասին պատկերացում տեղում կազմելու, թե ԼՂՀ-ն կոնվենցիայի գործողության տարածքում ներգրավված տեսնելու առումով, հատկապես, որ Լեռնային Ղարաբաղը միակողմանի կարգով միացել է Մարդու իրավունքների մասին եվրոպական կոնվենցիային»,- հանդիպմանը նշել է Հերմինե Նաղդալյանը:

On January 25, in Strasbourg the CoE Secretary General Thorbjørn Jagland received the Head of the RA NA Delegation taking part in PACE Session works, PACE and NA Vice President Hermine Naghdalyan. In the course of the meeting issues of mutual interest, including the concerns on PACE works were discussed. The sides touched upon the developments taking place in Europe: the retreat of the accepted system of values, the spreading of corruption, the violation of recognized values and the necessity of the structure’s reforms. Last time, 7-8 years ago reforms were made in PACE and during these years serious changes were made. It has been noted that today one of the prior problems is to take measures for assessing the corruption phenomena shocking PACE, raising the reasons bearing them and working out mechanisms overcoming them.
The Head of the NA Delegation highlighted the viewpoint that in PACE Armenia and the issues concerning Armenia will be adequately perceived and the requirements and importance of democracy will be admissible in Armenia. The sides touched upon the statements and events of the last period, on which the NA Vice President Thorbjørn Jagland provided certain information. At the meeting the issues of the inhuman crimes of the Azerbaijani side in the April four-day war, the necessity of the Azerbaijanis’ vandalism investigation and assessment towards civil population and soldiers were also discussed, on which Hermine Naghdalyan and representatives of Armenia the Monitoring Co-rapporteurs for Armenia Alan Meale and Giuseppe Galati conveyed full and complete information during different meetings to European officials, the CoE Commissioner for Human Rights Nils Muižnieks and the Secretary General.
Hermine Naghdalyan noted that during these days the RA Human Rights Defender had meetings in Strasbourg and submitted full and complete materials, facts and documents, also information about the Azerbaijani subversion occurred near the village of Chinari of Tavush Marz at the end of December, to which objective assessment should be given.
“We highlight the viewpoint of the CoE Secretary General Thorbjørn Jagland that in terms of protection of human rights and freedoms “black points,” close territories should not be in Europe, and the European Convention for the Protection of Human Rights should be in force in the whole territory of Europe. We share this viewpoint and we consider that the CoE Commissioner for Human Rights should be in Artsakh, who assumed those standards, and should more actively present his positions. The NK conflict is the only zone, where the CoE Commissioner for Human Rights and his representatives have not been, meanwhile it is an important issue both in getting picture on real situation in the NKR and seeing the NKR involved in the territory of the Convention action, moreover that the Nagorno Karabakh joined the the CoE Commissioner for Human Rights in one-sided order, Hermine Naghdalyan noted at the meeting.